Trakya Bölgesel Kariyer Fuarı, Edirne’de Düzenlendi

“Yetenek her yerde” temasıyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayelerinde, ülkemizin dört bir yanında düzenlenecek olan Bölgesel Kariyer Fuarlarının ilki 24-25 Şubat 2020 tarihlerinde Trakya Üniversiteler Birliği üyelerinin organizasyonuyla gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Edirne’de düzenlenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz yanı sıra Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen organizasyonda, toplamda 15.000’in üzerinde öğrenci, 290’nın üzerinde Kamu ve özel sektör stantlarını ziyaret etti.

9 ayrı salonda 80’nin üzerinde sunum ve etkinlik

Fuarda açılan stantların dışında, 9 ayrı salonda eş zamanlı olarak düzenlenen sunumlar ve 80’in üzerindeki etkinlik, ziyaretçilerden tam not aldı.

İki gün boyunca 3 ayrı salonda gerçekleştirilen etkinlikte, hem Çanakkale’den katılım gösteren özel sektör ve kamu kuruluşlarının stantları hem de Çanakkale Teknopark’ımız bünyesinde faaliyet gösteren firmaların stantları öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

5 farklı Üniversiteden 15.000’in üzerinde ziyaretçi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri de merkez kampüsünden 3, Biga ve Ezine ilçelerinden ikişer, Çan ve Lapseki ilçelerinden ise birer olmak üzere toplamda 9 otobüs ile fuara katılım gösterdi. Fuarın ilk günü açılış paneline katılan Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Süha Özden, Üniversitemiz adına teşekkür plaketini aldı.

Fuarın birinci gün kadar yoğun geçen ikinci gün programında, ülkemizin önde gelen iş adamları, akademisyenler ve sektör uzmanları yanı sıra düzenleyici Üniversitelerin Rektörlerini bir araya getiren “İstihdamda Üniversitelerin Rolü” isimli panel öğrencilerce büyük ilgi gördü. Ev sahibi Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun moderatör olduğu panelde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir konuşmacı olarak yer aldı.

Üniversitemiz rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ın “Üniversitelerin görevi, salt insan gücü yetiştirmek değildir. Topluma yön verecek nesiller üniversitelerde yetişir.” mesajı dikkat çekti. Örnek olaylarla girişimciliğin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Sedat Murat, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Merhum Hocam Prof. Dr. Sebahattin Zaim, insanı arabaya benzeterek bilgi motora, ahlak ise direksiyona benzer. Erdemli, ahlaklı, motivasyonu yüksek, piyasalara odaklanmış gençlere ihtiyacımız var. Hocalarımızın da bu motivasyona ihtiyacı var. Bu iklimin mutlaka oluşturulması gerekiyor.”

Panelin ardından fuarı gezen Rektör Prof. Dr. Sedat Murat ve Çanakkale Teknopark Genel Müdürü Dr.Öğr.Üyesi Erkan Bil, ÇOMÜ Kariyer Merkezi ve Teknopark firmaları stantlarını ziyaret etti.

Kariyeri değil Yaşamı Planlama dönemi

Fuara katılımla ilgili değerlendirmelerini aldığımız ÇOMÜ Öğrenci Yaşam, Kariyer ve Mezun İlişkileri Koordinatörü Öğretim Görevlisi Salih Torlak “gençlerimiz artık sadece kariyerlerini planlamak, nerede çalışabileceklerini ve ne iş yapabileceklerini öğrenmek için değil; nasıl bir hayat yaşamak istediklerine göre geleceklerini planlama beklentisiyle katılım gösteriyorlar. Üniversitelerimiz ve Kariyer Merkezileri de kendilerini güncel tabirle bu yönde güncellemeliler” dedi.

Öğrenciler için yeni kariyer platformu “Yetenek Kapısı”

Bu yıl planlanan “Yetenek her yerde” temalı fuarların bir özelliği de Yetenek Kapısı isimli kariyer portalının devreye alınmasıydı. Öğrencilerin https://www.yetenekkapisi.org sitesi üzerinden üye olarak dahil oldukları kariyer portalı sayesinde, hem fuarlara QR kod ile giriş yapılması ve böylece etkinliklere katılımın dijital olarak sayılması sağlandı hem de katılımcı firmalar, etkinliklerini bu portal aracılığı ile öğrenciler ile buluşturdu.

Bölgenin en büyük ve en geniş katılımlı organizasyonu olma özelliğine sahip fuar, bu yıl gerçekleştirilmesi planlanan diğer Bölgesel Fuarlar için de güzel bir örnek oldu.

Dilek ve Önerileriniz İçin RİMER
(Rektörlük İletişim Merkezi)